Rychle, než to zapomenu! Už jsou to dva měsíce, co jsem dokončila svoji bakalářskou práci, 3 měsíce, co jsem ji začala psát a jeden měsíc, co jsem úspěšně složila státní závěrečné zkoušky. Vlastně jsem chtěla článek o tom, jak napsat bakalářku za jeden měsíc, napsat hned po jejím odevzdání. Avšak zastavila mě obava, že si některý z mých vyučujících, článek přečte a u státnic mi to dá pěkně spapkat. Profesoři apelovali, abychom práci věnovali minimálně rok, prý je čas na práci strávený dokonale poznat. Světe div se. Já napsala bakalářku za jeden měsíc i s četbou. Je smutné, že se tímto rekordem nemohu pyšnit na univerzitní půdě a zapsat se do dějin studentských povalečů. Profesorům bych podkopala autoritu a zpochybnila verifikaci jejich výroků. Nyní jsem v relativním bezpečí. Studium mám řádně ukončené, a tak se mohu svým rekordem pochlubit. Uklidňuje mě fakt, že v kybersvětě vystupuji pod pseudonymem Bezkiki, z čehož se moje jméno vyčíst nedá.

K samotnému postupu. Upozorňuji, že jsem člověk, který hledá ve všem to nejjednodušší a nejrychlejší řešení, mnohdy i na úkor kvality. Při plnění úkolu zkrátka nechávám promlouvat intuici a šestý smysl, který mně upozorní, že věnování dalšího času příslušnému úkolu, je prostě zbytečné. Pokud jsi poctivec, pravidla jsou ti svatá, každou knihu musíš přečíst i s poznámkami pod čarou – nejsi můj člověk a pravděpodobně pro tebe můj systém nebude to pravé ořechové. Čili neztrácej čas, a nebo se mrkni na to, jak to dělají vysokoškolští profíci, kteří neberou antidepresíva.

Nejdůležitější je správný plán. Měsíc duben měl 4 týdny.


První týden – sumarizace literatury

Měla jsem novodobé téma a sice: Sociální sítě jako nová kultura a prožívání druhé identity. Tudíž jsem si vystačila s literaturou publikovanou po 21. století. Volila jsem zahraniční autory, abych se vyhla doslovným citacím, které vyžadují příliš mnoho času. Překládala jsem analytické články a výzkumy, které jsem našla na internetu. Samozřejmě se musí jednat o relevantní zdroje. Články mi zdarma překládal Google translate. Ve vybraných knihách jsem si přečetla vždy jen vybranou kapitolu. Nehledala jsem v knihách odpověď a způsob vyložení teze. Hledala jsem takové myšlenky, které souzní s mým přesvědčením, abych během práce nemusela měnit své myšlenkové pochody a lépe se mi následně psalo. Nenech se rozhodit větou, která naprosto popře tvoji hypotézu. Čti dále a vyber si jen to, co se ti hodí. V knihovně jsem si nechala udělat rešerši, abych se necítila jako Robinson na půstém ostrově. Nicméně než byla rešerše hotova, seznam literatury jsem už stihla vyhotovit sama.

Teze, které jsem chtěla použít jsem si přepisovala do wordu, vždy s číslem stránky, abych při samotném psaní nemusela knihu otevírat. Pro citování jsem zvolila „harvardský způsob“, ve kterém stačí, když citaci označíte kurzívou a za ni vložíte závorku s jménem autora díla, kdy dílo vyšlo a odkaz na číslo stránky (Bezkiki, 2018, str. 1)

V mých zdrojí samozřejmě nechyběly ani jiné seminární práce na témata podobná tomu mému. Pomohlo mi to především ve vytvoření struktury textu. Hlavní kapitoly a nadpisy si již předpřipravte do wordu. Pak už je budete jen vyplňovat textem. Díky bohům všech pralesních náboženství, nemusela jsem mít v práci praktickou část, která by mi rekordní napsání kvapem znemožnila. V takovém případě doporučuji nejprve provést výzkum a pak přestoupit k mojí strategii.

Druhý a třetí týden – napsat všechny textové náležitosti

Druhý týden jsem si dala za úkol napsat Úvod, kde jsem uvedla hypotézu, výzkumné otázky a náhled do tématu. Následně jsem napsala Anotaci, Diskuzi a Závěr. Přičemž jsem je nakonec malinko pozměnila, ale měla jsem hrubou kostru. Věděla jsem, jakou hypotézu chci prokázat, dle toho jsem si vyhledávala informace, které mi hypotézu potvrdí. Práci jsem si rozdělila na 2 části, což souvisí s mým názvem. Části jsem pak sloučila až v kapitole Diskuze, kde jsem získala prostor na projevení vlastního názoru. Druhý týden jsem tedy úspěšně napsala první část mé práce. Třetí týden jsem napsala druhou část práce.

Čtvrtý týden – formality a odevzdání

V posledním týdnu mě čekala ta nejtěžší část. Přečíst celou práci, opravit chyby a provést formální úpravu. Současně jsem musela práci nechat vytisknout. Nahrát ji do školního systému a odevzdat. Vše jsem s pomocí mých nejbližších přátel zvládla.

Nutností je téma, které vás bude zajímat a bavit. Také není na škodu zvolit si sympatického a ochotného vedoucího práce. Pak to jde samo. Také nepočítejte s tím, že budete mít nějaký společenský nebo partnerský život. Po dobu jednoho měsíce jen sedíte u počítače a mačkáte klávesnici, do které možná proťukáte dírky. Je to vaše volba. Jaký si to uděláš, takový to máš. Já jsem oplakala ta kila hore a zvládla jsem nemožné :D. Skutečností je, že mám potřebu dělat vše na poslední chvíli, jinak to zkrátka neumím. Držím palce při psaní tvé první odborné práce 🙂

PS: Moje práce získala hodnocení B, což je v překladu 1- 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *