UVA/UVB/UVC – sluneční záření, před kterým byste se měli důkladně chránit. Pleť stárne už od 20ti let a je nejlepší o ni pečovat od samého začátku, kdy ještě není pozdě. (samozřejmě je lepší začít pozdě, než-li později)

Opálení je v dnešní době trendem. Jenže opálení docílíte jedině vystavením se na přímé slunce.  Tělo vypadá atraktivněji, získáváte exotický vzhled a opticky vypadáte hubenější. Opálení bezesporu patří k létu. Nicméně opalování – hnědnutí pokožky, samo osobě zdravé není. Vystavování se přímému slunci způsobuje stárnutí pokožky, pigmentové skvrny a někdy je příčinou melanomů. Slunce vytváří 3 typy záření – UVA – UVB – UVC. Žádné z nich není pro tělesné zdraví prospěšné a vyžaduje aplikaci speciálního ochranného faktoru. Vysvětlíme si je jedno po druhém.

PS: Ochranu proti sluníčku neber na lehkou váhu. Asi ne hned, ale za pár let mi za tyhle cenné rady poděkuješ 😀

 

UVA „Ničí buňky elastenu a způsobuje stárnutí“

UVA – první ze tří typů slunečního záření. Není až tak diskutované, přitom by ho měla znát minimálně každá žena, která touží po tváři bez vrásek. UV A jako „aging“ – urychluje stárnutí buněk. Není viditelné, ale je přítomné i v zimě, proniká přes mraky a okna, odráží se od sněhu… Nedopadlo by na vás jen v naprosté tmě. UVA proniká do hlubší vrstvy pokožky, kde redukuje elasten, čímž urychluje stárnutí… UVA se dostane do hlubší vrstvy pokožky, než UVB.

Ochrana před UVA se značí PA +++. čím více + tím lépe. PA je japonská stupnice ochrany proti slunci.

PA+ (PA rating system) – poskytuje ochranu proti UVA na 2-4 hodiny.

PA++ chrání 4-8 hodin

PA+++ chrání 8-16 hodin

PA++++ chrání 16 a více (vyskutuje se pouze u produktů z Japonska)

 

Pozn.: Produkty z Korei a Japonska jsou zpravidla kvalitnější než na Západě. Avšak nejhůře na tom jsou produkty z Ameriky.

 

UV filtry se dělí na fyzikální, chemické a hybridní, každý z nich má odlišné vlastnosti:

  • Fyzikální/minerální UV filtr: filtr rozptýlý světlo dopadající na pokožku. Funguje okamžitě. Nevýhodou je „hutnost“ a bílý film na pokožce. Není kompatibilní s make-upem, pudrem nebo jidou dekorativkou.
  • Chemické/organické: dopadající světlo přemění na teplo. Ochraňují jak před UVA, tak před UVB. Nepůsobí však okamžitě, ale cca za 30 minut. Můžete ho kombinovat s dekorativkou.
  • Hybridní UV filtr: jde o fyzikální filtry, které se chovají jako chemické.

„Po krémech s filtry se mi zhoršila pleť.“

Přípravek po každé aplikaci odličujte. Stále se jedná o ochranu, ne o výživu pokožky. Ochranný film by mohl zanášet citlivou pleť.

 

UVB „Protěžovaný faktor proti spálení – SPF“

Nejznámějším údajem, co se slunečního záření týká je SPF (Sun Protection Factor – Faktor ochrany proti slunci). Označuje stupeň absorbce UVB záření (UV Burning). Hodnota SPF nám říká, jak dlouho jsme po aplikaci faktoru chránění před nežádoucím spálení kůže. UVB záření slunce je nejaktivnější mezi 10 a 16 hodinou.

Pro určení správné hodnoty SPF je nutné znát svůj fototyp. Máme 4 stupně fototypu. Fototyp je určen obsahem melaninu (ochranné pigmenty). Hodnotí se podle toho, jak pokožka reaguje na sluneční paprsky.

Fototyp 1 – doporučení doba na přímém slunci je 5-10 minut. (světlá pleť, nazrzlé vlasy, světlé oči, pokožka na slunci zrudne, nikdy nezhnědne)

Fototyp 2 – doporučená doba na přímém slunci je 10-20 minut. (pihy, blond až světle hnědé vlasy, světlé oči, pokožka občas zhnědne)

Fototyp 3 – doporučená doba na přímém slunci je 20-30 minut. (pleť bez pih, špinavá blond až kaštanová barva vlasů, šedé či hnědé oči, pokožka hnědne dobře)

Fototyp 4 – doporučená doba na přímém slunci je 45 minut. (pleť bez pih, tmavě hnědé vlasy, tmavá barva očí, pokožka na slunci nikdy nezrudne, zpravidla rychle hnědne)

Příklad: Jsi fototyp 1 a spálíš se za 10 minut, aplikuješ ochranný faktor SPF 30. Na přímém slunci můžeš zůstat 10 krát déle. Tedy 300 minut.

 

Péče o pleť: SPF je obsaženo jak v pečující, tak v dekorativní kosmetice. Prakticky nezáleží na tom, jestli použijete denní krém, podkladovou bázi a make-up s SPF. Hodnoty se nesčítají, pokožka vstřebá vždy jen ten nejvyšší faktor. Hledejte produkty, které mají SPF alespoň 20.

 

UVC „Filtry na něj nestačí“

UVC – třetí typ slunečního záření by na Zem něměl dopadat vůbec, tudíž proti němu neexistuje žádná ochrana. Nicméně se stoupajícím znečištěním a následným narušováním ozonové vrstvy, na Zem záření občasně dopadá. Záření může vyvolávat záněty spojivek nebo vážná kožní onemocnění. Jediné, čím se můžete chránit je sledování stavu ozonové vrstvy v místě, kde se vystavujete slunci J. Děti by se na toto záření neměly dostat vůbec.

 

Sluníčko je dárcem života, ale může ho i pěkně zkomplikovat. Informace jsou zbraní, která Tě odliší od ostatních a zavře dveře nevědomí. Teď už víš, jak se chránit a co uvedená „čísla“ a zkratky na pečující kosmetice znamenají. Slunce nepatří pouze k létu, ale září po celý rok (i když není pod mraky vidět).