Slyšeli jste už o Trainee programu, který Seznam nabízí? Ne? Já do konce července také ne. Po úspěšném složení státních zkoušek k ukončení bakalářského titulu, jsem chtěla najít práci. Ne jen tak ledajakou, ale ani žádnou přehnaně náročnou. Chtěla jsem něco neobyčejného, ale aby mi to vyhovovalo. To je požadavek na všechny záležitosti v mém životě. Chci to, co ostatní nemají. Když to mám, nejsem spokojená, jdu si pro další. Je to něco, co se vymyká mému okouzlení buddhismem. Jsem v první čtvrtině svého života a doufám, že tento neduh brzy odstraním. Ovšem až po tom, co najdu své místo na slunci.

Vraťme se k mému seznamáckému objevu. Po rozeslání životopisu na managerské pozice (ano, přecenila jsem se), jsem si prošla cestou odmítavých emailů, které mi nebyly pozvánkou ani na první kolo osobního pohovoru. Bakalářský titul je jen mezischůdkem. Nikdo si z vás pak na zadek nesedne. Do stavu deprese mě to nepřivedlo, jediné, co se mi přihodilo – přilepila jsem své nohy opět na zem. Často si ráda ulítávám do své daleké, ale stíle se blížící budoucnosti. Vše mi naznačovalo, že do pracovního procesu zkrátka nastoupit nemám, nebudu přece obyčejný zaměstnanec už v 21 letech. Potřebuji zkušenosti z oboru. Co teď? Byla jsem tak odhodlaná, že jsem si vyhledala stáže, které byly neplacené. V rámci stáže se dostanete na místa, kam při klasickém zaměstnání ne, zachází se s vámi mnohem lépe – asi abyste jim neutekli.

Přejdu rovnou k věci… Po jedenácté hodině večerní jsem narazila na Trainee program, který nabízí český Seznam. Deadline odeslání přihlášky byl již za půl hodiny. Řekla jsem si: “To bude to poslední, co dnes udělám a půjdu si lehnout”. Z posledních sil jsem na uvedenou adresu odeslala svůj životopis a z prstu vycucala důvod, proč se chci programu účastnit. Ráno už jsem na to zapomněla a hledala další příležitosti. Za týden se mi ozvala HR Seznamu s tím, že mě zve na osobní pohovor a výběrové řízení na pražské centrále. Byla jsem nadšená, že se do té krásné budovy podívám a co víc, budu mít novou zkušenost, při které sebe sama více poznám. Půjde o krizovou situaci, na kterou nebudu připravená. Jediným požadavkem byla příprava powerpointové prezentace ohledně marketingu. Pohovor se měl uskutečnit 3 týdny po telefonátu. Nebyla bych to já, kdybych prezentaci tvořila v předvečer výběrka.

Dostavila jsem se v 8:30 na centrálu v Radlické ulici. Na recepci jsem ohlásila své jméno a byla jsem přiřazena ke zbytku vykulených kolegů, kteří se pohovoru dle výrazu také účastnili. Byla jsem nadšená, jak budovou, tak chováním týmu Seznamu. Už v 9:00 jsem byla s průběhem tolik spokojená, že by mi to jako zkušenost stačilo a šla bych domů plná nové energie. Byli jsme odvedeni do zasedačky, kde bylo nachystáno občerstvení. Poté jsme se přesunuli k velkému stolu, kde jsme seděli naproti odborníkům, kteří si vybírali ty pravé z našich řad. Probíhalo představování. Z nových tváří jsem byla já ta první, co se ujala slova. Ve svém prvenství jsem pokračovala i pozbytek dne. Vždy mám ráda vše za sebou, i když jsem ve většině případů nepřipravená. Chovala jsem se kontrolovaně, aby z mé neverbální komunikace vyčetli jen to nejlepší. Vytvořila jsem si pravidla chování: buď pozitivní, usměvavá, odpovídej dlouze a srozumitelně, a udržuj oční kontakt. Prostě jsem si to tam užívala. Ani mě tak nezajímalo, jestli mě přijmou, jako to, jak obstojím sama před sebou. Pohovor měl 4 části. Představení, prezentace, znalostní test, skupinovou hru. Finálem byl osobní pohovor, do kterého jsme se dostali jen tři z původních dvanácti. Plánovaný byl také test z Excelu, opět při mě stáli andělé a test se nekonal. O tom, zda budeme přijati nás měli do týdne informovat formou emailu. Už po příjezdu domů jsem obdržela email, že mě berooooou!

Trainee program trvá jeden rok a podmínkou je být studentem. Za měsíc můžete odpracovat maximálně 80 hodin. Za práci dostanete hodinovou mzdu. Můžete využívat tzv. tréninky, které vás zaručeně zdokonalí (trénink rétoriky, asertivity, řešení konfliktů a další). Na trénink se může v interním systému přihlásit kdokoliv z firmy, takže můžete být ve skupince i s ředitelem celého oddělení. V každé kanceláři je několik kávovarů, na chodbách taky – moje představy jsou realitou. Jako starter-pack dostanete notebook a mobilní telefon s neomezeným tarifem a daty. No a máte svůj stůl, kde je další počítač a sluchátka k poslouchání hudby.

Při pohovoru jsme si měli vybrat, do jakého oddělení bysme chtěli jít. Já jsem si vybrala dva sympatické mladíky z oddělení Skliku. Učím se PPC kampaně, které jsem se chtěla vždycky naučit. Tato příležitost mi spadla sama do klína a já ani nevím, komu poděkovat. Cítím, že dělám něco, co mě baví, na místě, co mě baví a s lidmi, co mě baví. Zkušenost k nezaplacení a ještě mi za to zaplatí. Co víc si přát? Já si něco zase najdu. Dokázala jsem nemožné. I bakalář z oboru Transkulturní komunikace se může dostat na první dobrou do Seznamu.

Na samém začátku to pro mě nic neznamenalo, ale postupně jsem nabyla pocitu štěstí. Jsem vděčná za takovou náhodnou příležitost, co se mi připletla do cesty. Úspěch jsem si musela vykoupit neúspěchem. Samozřejmě cesta v Seznamu mi teprve začíná a přijetí byla jen formalita. Ale stejně to pro mě osobně to byl malý velký úspěch 🙂