Krásný den Olgo, chtěla bych Ti moc poděkovat za čas, který sis na rozhovor udělala. Zeptám se Tě na Tvůj postoj k sociálním sítím, k modelingu a také trošku nahlédneme do Tvého soukromí :). Pojďme na to.

Rozlišuješ mezi životem online a offline nebo považuješ online život jako součást offline života?

Jéje no jasně, je to pro mě úplně něco jiného. Online je v dnešní době vcelku nutnost, ale stále je to nějak kurátorovaný obsah, který nemusí 100% odrážet náš život. Záleží na každém, jak se chce v online prezentovat – skutečnost může být úplně odlišná. Většinou tam dáváme jen to nejlepší z našich životů, to nejhorší sdílíme s opravdovými přáteli a blízkými. Online je velmi snadno manipulovatelný.

Co si myslíš o „instagramových“ modelkách, které mají fotky jen na svém profilu? Mohou se tak dostat k reálnému modelingu?

Určitě mohou. Instagram je skvělá platforma, která vlastně umožňuje, abychom se prezentovaly samy místo toho, abychom byly zcela závislé na agenturách. Dá se říci, že je to marketing sebe sama. Může s tím začít každý a vyzkoušet si, jak bude úspěšný, a jak mu tahle forma sebeprezentace bude vyhovovat.

Je tedy podle Tebe možné se od agentur zcela odpoutat a používat ke své propagaci jen sociální sítě? Ať už je to zmiňovaný Instagram, Facebook nebo třeba osobní blog?

To záleží, jak úspěšný člověk chce být, a do jaké části modelingu se chce vrhnout. Obecně ale ne, to si nemyslím. Blogy ani Facebook nikdo v oboru nebere v potaz. Instagram může pomoct, ale do časopisu vás, minimálně v Čechách, nedostane. Spousta klientů chodí jen přes agentury, a každá seriózní modelka má zastoupení agentury. Tohle se jen tak měnit nebude. Navíc budování sítí trvá dlouho a modeling je věkově omezená kariéra.

Na instagramu máš 11,6 K followers. Sdílíš příspěvky kvůli nim, aby sis je udržela a nebo máš potřebu informovat o svém soukromí?

Hmmm…no původně jsem Instagram měla jen jako zábavu, pro sdílení pěkných chvil ze svého života. Dnes už se částečně stal součástí mé kariéry. Používám ho právě jako platformu k tvoření nějaké značky a povědomí. Je pravdou, že přes Instagram dostávám spoustu modelingových i hereckých nabídek. Nyní si profil udržuji spíše kvůli práci.

Kvůli práci… má instagramový profil stejnou hodnotu jako portfolio? Myslíš, že kdyby jsi sdílela “nehezké” fotografie, bude to mít vliv na Tvoji kariéru?

Vliv to mít nebude. Nemusím na Instagramu být vůbec. Polaroidy a portfolio to je to, co se ve výsledku posílá klientům. Na Instagramu si mě spíš najdou fotografové a lidi z oboru… nebo se tam klient sem tam podívá, aby si ověřil, jak vypadám v reálu, a jakou asi budu mít osobnost.

Existuje nějaká oblast tvého offline života, kterou si necháváš jen pro sebe a nebyla by jsi ochotná ji sdílet?

Určitě, spousta. Nesdílím moc často své nejistoty a interní pocity, na to mám manžela a sestřičku :-). Zároveň svůj život především žiju. Někdy nemám ani pomyšlení na focení nebo zaznamenávání chvil, které se s nějvětší pravděpodobností nebudou opakovat. Nesdílím vše, co se mi v životě děje. Nefotím se s každou kamarádkou na procházce a nesdílím každou aktivitu. Pořád chci aby mě Instagram bavil, takže se do ničeho nenutím a dávám tam organicky to, co je mi příjemné 🙂

Odpovídá tvůj instagramový profil Tvému pravému já? Nemáš tendenci zlepšovat svoji osobu, když je to tak snadné?

Do velké míry jsem to určitě já. Ale já jsem taky extrémně citlivá, jemná a empatická osoba – tuhle část tam asi tolik neprezentuju. Jinak ale nic nezkrášluji a snažím se být ve všem pravdivá. Špatnou zkušenost buď nepostuju nebo řeknu popravdě, jak to bylo.

 

Jak říkáš, špatnou zkušenost nepostuješ… proč myslíš, že chtějí lidé v online světě vypadat dokonale? Záměrně říkám vypadat, protože v realitě nemá nikdo dokonalý život.

Instagram je celý o inspiraci, motivaci a sdílení vizuálních zážitků. Nebylo by příliš inspirativní sdílet ošklivý pension a říct, že snídaně byla hnusná, postele tvrdé a obsluha příšerná. Od toho jsou jiné sítě a servery. Nevadí mi tahle funkce Instagramu, jen jí lidi musí mít stále na paměti. Překvapuje mě, kolik lidí si myslí, že když někdo dva měsíce postuje krásné fotky z dovolené, že na té dovolené opravdu byl dva měsíce. Možná bychom se měli méně porovnávat a méně si závidět.

Sdílíš své fotky od profesionálních fotografů, ale také z běžného života, kde Tě fotí Tvoji blízcí. Máš na ně přesné požadavky, jak Tě mají vyfotit nebo to necháváš na nich?

Upřímně, moji blízcí mě vůbec nefotí. Strašně se stydím, když se mám mimo práci fotit a vždycky se za to hrozně omlouvám. Ani si neuvědomuji, kdy naposledy jsem řekla kamarádce nebo ségře, aby mě vyfotila. Fotí mě jen manžel a já zase jeho. Oba dva rádi fotíme a baví nás to. Občas mu říkám, že za polovinu mého Instagramu vlastně vděčím jemu :-). No a u koní mě fotí kamarádka Majda a já zase jí. Myslím, že jsem ještě nepropadla nějakému fotícímu šílenství.

Vnímáš šíření zdravého životního stylu jako poselství? Používáš k tomu jen sociální sítě nebo i jiné prostředky?

Vždycky to pro mě bylo důležité téma, které jsem sdílela s přáteli a s rodinou. Dnes ho sdílím s větším počtem lidí a mám obrovskou radost z každé zpětné vazby a z každého, koho motivuji. Jsem ráda, že je můj profil také o něčem jiném, než jen o mně.

Vnímáš internet jako výhodu této doby a nebo spíše jako první krok k úpadku společnosti?

Já nevím. Když jsem byla na škole, brala jsem ho jako úžasnou věc plnou informací, znalostí, schopnou propojení a zjednodušení komunikace. V dnešní době mě trochu děsí ten čas, co nová generace tráví na pitomých youtube videích a scrollovaním sociálních sítí bez jakéhokoliv kritického myšlení a obohacení. Nejsem z tohohle směru úplně nadšená a jsem zvědavá, kam se to bude vyvíjet.

Videa jsou u mladé generace velmi populární. Na YT sama nahráváš vtipná videa, z jakého důvodu? Je to tvůj koníček?

Já mám Youtube kanál úplně maličký. Dávám tam své herecké showreely a pak videa z cest. Ta si dělám tak trochu pro sebe, jako takový deníček, který si ráda připomenu. Také je trochu vytvářím pro ostatní, kdyby se do podobných krajin vydávali.

Vnímáš internet jako relevantní zdroj informací? Jak se dozvídáš o veřejném dění?

Rozhodně, ale strašně záleží na zdrojích! Je potřeba si vybírat a vědět, že mimo těch pár relevantních a důvěryhodných zdrojů nemá smysl věřit ničemu.

Jaké zdroje vnímáš jako relevantní?

Určitě si nevzpomenu na všechny, ale v tištěné formě čtu Forbes a Respekt. Na internetu by to byly zprávy na Aktuálně.cz a Seznam.cz, zahraniční vždy na BBC. Jakub čte ještě Neovlivní.cz, na to se někdy musím podívat. Všeobecně mě ale škola naučila se nejdřív dívat na zdroj, pak teprve na sdělení.

Oli, uvažovala jsi někdy o tom, že by sis zrušila sociální sítě? Případně, co tě přimělo to neudělat.

O tom jsem nikdy neuvažovala. Záleží na tom, jak je člověk používá, ale mě zatím dělají radost, tak proti nim nijak nebojuji. Trochu jsem propadla vizuálu Instagramu, ráda se tam inspiruji fotkami jídla, míst, přírody apod. Facebook jsem teď trochu upozadnila, ale to se může měnit 🙂

Dokázala bys odhadnout, kolik hodin denně jsi na sociálních sítích aktivní?

On mi to mobil dokonce ukazuje 😀 Včera jsem měla volný den, takže jsem na sociálech určitě byla víc, než běžně. Podle mobilu za posledních 24h na Facebooku 6min a na Instagramu 1.8h. Když mám ale velké natáčení, je to klidně 10min na Instagramu za celý den.

Vnímáš v působení na sociálních sítích nějakou výhodu, která se v modelingu promítá?

Určitě, jak už jsem říkala. Buduji si tam značku, takže konečně můžu sama ovlivňovat to, co dřív dělali jen agenti. Propojuji se tam se spoustou úžasných lidí z oboru a to mě hrozně baví.

Poznala jsi někdy přes sociální sítě člověka, se kterým jsi navázala přátelský či milostný vztah? Myslíš, že je to možné?

Haha milostný ne, ale přátelský rozhodně. To mockrát 🙂

Už jsi 2 roky vdaná. Jak jste se s manželem seznámili?

Nejdříve se do něj zamilovala moje maminka na jedné politické debatě. Na příští debatu mi řekla, že jí musím odvézt, že jí bolí noha a nemůže řídit. Věděla, že tam bude a nějakým neskutečným zázrakem to byl ON!

To je hezké . Řekla bys, že to byla láska na první pohled?

Rozhodně láska a pobláznění na první pohled, ale nemohla jsem tušit, že se ta láska převrátí do nádherného vztahu na celý život. Pocházím ze samých rozvrácených manželství a upřímně jsem na manželství moc nevěřila. Jakub mi to v hlavě pěkně zamotal 🙂

Když jsi byla malá, jaký byl tvůj dětský sen? Čím jsi chtěla být až budeš „velká“? Odpovídá tvůj život tvé dětské představě?

Hm…asi jsem neměla v hlavě přesně nějaký konkrétní typ kariéry. Chtěla jsem být asi hlavně šťastná. Mít koně, mít lásku a mít blízko k přírodě. Myslím, že můj dnešní život přesně odpovídá mé dětské představě.

Jsi člověk, který má v životě vše dokonale naplánované nebo se necháváš životem překvapovat?

Moc ráda plánuju a moc ráda jsem spontánní. Miluji to těšení se a plánování, ale zároveň mi vůbec nevadí, když se ty plány mění. Naopak jsem ráda za volnost a spontánnost.

Kdybys měla dceru, chtěla bys, aby byla také modelkou?

Abych byla upřímná, modeling bych jen tak někomu nedoporučila. Je to složitá kariéra, ve které uspěje jen málokdo. Zbytek na ní stráví spoustu času, něco si odnese, ale nakonec stejně musí kariéru zcela změnit. Zároveň to není lehká profese na psychiku a svojí dceru bych rozhodně tímto směrem nevedla, ačkoliv já svou práci miluji.

Uspěje málokdo, ale Tobě se to podařilo. Kdy nastal ten zlomový okamžik, kdy jsi si řekla, že jsi úspěšná a budeš v kariéře pokračovat?

Já ještě nevím, jestli jsem uspěla 😀
Dělala jsem modeling na vysoké během studia jako přivýdělek. Po studiu jsem začala dělat marketing v jedné firmě a kvůli modelingu a herectví jsem si brala volno. Když se nám s Jakubem zdálo, že touhle “vedlejší aktivitou” si vlastně vydělám víc, než tou “hlavní”, postrčil mě, abych se do toho vrhla naplno. Nejsem žádná topmodelka, ale úspěch je to, že se tím zvládnu v Čechách uživit. Z toho mám vážně radost!

Pocítila jsi někdy výhodu v tom, že jsi krásná? Platí podle tebe to, že krásní lidé to mají v životě jednodušší?

Haha, těžko říct. Většinu života jsem byla za tu ošklivou. Měla jsem přezdívku Ugly ogla nebo maloprska. Stále mě zaráží, když mi někdo řekne, že jsem krásná. Myslím, že jsem tvárná, a že každý člověk je svým způsobem krásný a zajímavý. Všechno je stejně o sebevědomí. To už se řeklo stokrát, ale je to pravda.

Kdy jsi přestala přezdívky poslouchat a zjistila, že Tě může Tvůj zevnějšek živit?

To ani nevím. Já začala v devatenácti zkoušet herecké kurzy a castingy a po čase se k tomu přidal i modeling. Modeling ale sebevědomí moc nebuduje. Spíš do něj každý den šťourá – v agentuře řeší míry, klienti vás znovu a znovu odmítají (je to práce snad s největším počtem “pracovních pohovorů” a odmítnutí), fotografům se nelíbíte nebo jim vadí vaše kotníky, čelo, nohy apod. Vizážistky zase nejsou spokojené s vaší pletí, stylistkám se nevejdete do šatů a tak dále a tak dále… 😀 Naštěstí se pak vrátm domů k Jakubovi, který mi to sebevědomí udržuje zdravé a mě spokojenou se sebou samou.

Považuješ sebe samu za sebevědomou ženu? Jaký je Tvůj recept na pěstování zdravého sebevědomí?

Na to jsem možná trochu odpověděla v předchozí otázce. Už se tam dostávám. Myslím, že začínám být zdravě sebevědomá, ale trvalo to nějakých 27 let :P. A vážně si myslím, že to přichází i s věkem. Sestře je čerstvých 30 a říká, že se nikdy neměla víc ráda. Pro mě je asi nejdůležitější s nikým se neporovnávat. Naučit se vidět své jedinečnosti jako pozitiva a obklopovat se lidmi, kteří mě mají rádi takovou, jaká jsem.

Máš nějaký svůj ženský ideál, jak bys chtěla vypadat? Jsi se sebou spokojená nebo bys na sobě chtěla něco změnit?

Chci na sobě pořád pracovat a nezlenivět. Oba to tak s Jakubem máme, abychom se jeden druhému líbili a byli společně fit, zdraví a spokojení. Můj ideál krásy je třeba Gisele Bundchen nebo Doutzen Kroes. Mám ráda sportovní, štíhlé divoženky s rozcuchanými vlasy a jemňoučkým make-upem. Kim Kardashian je například opak mé představy krásy. Umělost mě trochu odpuzuje. Ale jak říkám, snažím se být sama sebou a mít se ráda 🙂

Zdroj fotografií: Instagram Olgy Plojharové