Slíbila jsem, že sepíšu článek o tom, co dělat s bolestmi doprovázejícími menstruaci. Nejedná se o PMS. Ten se projevuje především v emocionálním stavu ženy. Bolesti jsou fyzického rázu. Menstruace jako taková by neměla být bolestivá vůbec. Pokud jí trpíte, je něco s vaším tělem v nepořádku.

Projevy mohou být u každé ženy jiné, ale společný prvek přece jen mají – je to bolestivé, nepříjemné a komplikuje to každodenní život. Příčinou může být špatné držení těla spojené s problémy v oblasti páteře. Nebo nedostatečný vnitrobřišní tlak, který udržuje pánevní dno – svaly pánevního dna můžete mít ochablé a je třeba je procvičovat.

Při řešení komplikací doporučuji projít článek o PMS, kde jsem sepsala rady, jak se s ním vypořádat. V tomto článku je doplním, pokud nezabere ani tohle, určitě problémy konzultujte s lékařem. Zapomeňte však na ibalgin, který bolest jen zakryje, nevyléčí ji!

 

  1. Nekonzumujte průmyslově zpracované jídlo. Snažte se stravovat lokálními a sezónními potravinami.
  2. Zapomeňte na sladkosti. Nahraďte je sušeným ovocem, ovocnými šťávami, hořká čokoláda. Případně si upečte něco sladkého z fitreceptů 🙂
  3. Dostatečně pijte (bylinné čaje, ovocné šťávy, voda)
  4. Ibalgin nahraďte bylinkami. Začněte je užívat už v předmenstruační fázi, tedy týden před samotnou menstruací. Meduňka, kmín, skořice, hřebíček, heřmánek, lipový květ, zázvor, maliník. Bylinky pravidelně střídejte. Během první a druhé fáze si od nich odpočněte. Při velkých bolestech si jednorázově zobněte chilli papričky, kari, nebo kůrů z bílé vrby. Samozřejmě v konzumovatelné formě.
  5. Prohřátí. Buďte během menstruace v teple. Zahřívejte si záda i podbříšek. Způsobů je mnoho. Já mám například speciálního plyšáka do mikrovlnky, který v sobě dlouho udrží teplo. Nosím tlusté ponožky a ledvinový pás.
  6. Vonné olejíčky. Jsme ženy a milujeme nejrůznější vůně. Nejedná se pouze o potěšení smyslů, ale mohou vám také pomoci. Při bolestivé menstruaci se doporučuje vůně heřmánku, majoránky, šalvěje, levandule, citrusů, růže. Provoňte jimi byt pomocí aromalampy, používejte pečující kosmetiku s touto vůní, kápněte si éterický olej do koupele, nebo si ho naneste na zápěstí a vždy si k němu přivoňte.
  7. Dýchání. Napětí uvolníte také změnou dýchání. Přes den a nevědomě jsme často stažené a nemůžeme popadnout dech. Jak se říká, snažte se dýchat z plných plic. Zhluboka se nadechněte a vzduch se snažte vdechnout až do břicha. Pohybu břicha při dýchání vás uvedou do pohody a uvolní pánevní a břišní svalstvo.

 

Osobní zkušenost:

Při menstruaci jsem zesláblá, motá se mi hlava a jsem extrémně unavená. Před začátkem menstruace mě bolí záda v oblasti ledvin. Snažím se je udržovat v teple. Necvičím, dopřávám si sladké (ano, někdy umělé cukry), piji horké nápoje a snažím se relaxovat při aromalampě s vonným olejem.