Pro označení hormonální antikoncepce se používá zkratka HA a bude tomu tak i v tomto článku. Na začátek je také důležité upozornit, že v případě užívání HA neprožíváte menstruační cyklus a hladina hormonů se u vás nemění, takže článek Menstruační cyklus aneb 4 ženy v jedné se vás netýká.

 

Co vlastně HA v těle způsobí?

HA má za cíl zabránit těhotenství, jenže jak to udělá? Zkrátka tělo oklame a navodí stav falešného těhotenství. Bude se tedy chovat tak, že už těhotná jste. Menstruace se v takových případech nekoná vůbec, je velmi slabá nebo trvá jen málo dní, ale nejedná se o přirozený samočistící proces ženského těla – je vyvolaný uměle.

HA má na ženu obrovský vliv, tak například. Máte jiné požadavky na výběr partnera, máte jiné libido, jinak prožíváte své emoce a také máte jiné chutě. Jak bylo řečeno, jste „jakoby těhotná“, takže se také tak chováte. Pro budoucí maminky je charakteristické tzv. hnízdění. Snaží se pro svého potomka vybrat bezpečné místo pro život, spolehlivého a zajištěného tatínka atd. Pokud jste užívala nebo užíváte HA v pubertálním věku, pravděpodobně jste si nezažila ta bouřlivá léta vzdoru. Místo toho jste byla utlumená a uměle naprogramovaná k ustálení a usazení se. Je dost možné, že pokud si vyberete partnera při užívání HA, po vysazení tabletek se může vytratit přitažlivost i vzrušení k němu.

HA jako lék na všechno

Máte špatnou pleť? Chcete zhubnout? Chcete přibrat? Máte problémy s vyšší hladinou hormonů? Nebo naopak s nízkou? Jste emocionálně nevyrovnaná? Jste zavodněná? Rostou vám chlupy víc, než je obvyklé? Nebo prostě jen nechce nechtěně otěhotnět s partnerem nebo svou promiskuitou? Na všechny tyhle neduhy existuje jediný lék… zázračné pilulky, které stačí zkrátka jen pravidelně užívat. Určitě budete šťastnější, protože jeden z výše uvedených problémů zmizí. Jenže málokdo vás upozorní, že mnohem víc problémů může vlivem HA nastat. Nezastávám názor, že bránit se početí je nekřesťanské či snad nemorální. Žijeme v moderní, uvolněné době, kdy se sexuálně žít začíná stále v nižším a nižším věku. Pokud nechcete otěhotnět chraňte se, ale bezpečně. O mnohem méně invazivních formách antikoncepce bude článek.

HA napáchá více škody, než užitku. HA ustáluje hladinu hormonů, tudíž je žena stále v „klidovém“ umírněném režimu. Stává se z ní vlastně muž. Dynamika je v životě potřeba. Perioda je v životě potřebná. HA vás jen odděluje od vlastního těla. Navíc je spoustu věcí, na které vás gynekolog neupozorní. Některé slečny užívají HA ještě před svou první menstruací, v takovém případě se neví, jestli pak bude tělo normálně menstruovat. HA by se neměla užívat, pokud dotyčná žena kouří – tato kombinace může věst k infarktu nebo mozkové příhodě.

Samozřejmě jsou ženy, které na HA nedají dopustit. Vždy bude někdo takový existovat. Ale proč riskovat a být v nejistotě kvůli vedlejším následkům a studiím, které dokazují, že HA není zdravá? Je to volba každého. Ale fakt, že kamarádce HA vyhovuje neznamená, že bude vyhovovat i Tobě. Každé tělo je jiné a pouhá zkouška HA může mít doživotní následky. Nehledě na to, že se HA musí zkoušet. Jen málokterá žena narazí na první značku HA a sedne jí.

A nyní si to pojďme shrnout:

  1. Před užíváním HA a vůbec před jejím vydáním, by vám měl gynekolog provést jaterní testy. Játra čistí krev a při užívání HA se nadměrně zatěžují. Dříve to bylo běžnou praxí, nyní ne.
  2. Pokud kouříte, neužívejte HA. Pokud užíváte HA nekuřte. (za mě ani jedno :D)
  3. Stanete se mužem. Hladila ženského hormonu estrogenu se vám sníží.
  4. HA snižuje chuť na sex, což je paradox, nemyslíte?
  5. Nebude moci využívat své cykličnosti. Při ovulaci ztratíte svou zázračnou přitažlivost a mužskou pozornost.
  6. Zabráníte přirozenému procesu čištění ženského těla.
  7. Buďte ohleduplná na budoucího partnera a nevybírejte si ho ve stavu omámení HA. Po vysazení může veškerá vaše vášeň k němu zmizet.
  8. Riskujete další zdravotní potíže.
  9. Budete ve stavu umělého těhotenství a naprogramovaná k ukotvení se, k stagnaci, k zakládání rodiny.
  10. Po vysazení se vám stejně všechny problémy vrátí. Tělo se bude muset vypořádat s hormonální nerovnováhou.

 

Osobní zkušenost:

Já osobně jsem ji chtěla začít užívat na vyrovnání hladinu mužského hormonu, i přesto, že jsem to neměla klinicky potvrzené. Byla jsem chlupatější, než moje kamarádky, a byla jsem odhodlaná s tím něco udělat. Důvěřovala jsem svému gynekologovi, který mi řekl, že je to problém mnoha žen a že jim HA pomohla. Neměla jsem důvody pilulky odmítnout. Byla jsem mladá a nezkušená. Těšila jsem se, že mi chlupy zázračně vypadají a možná s sebou vezmou pár pupínků z obličeje. Jenže po prvním týdnu užívání jsem měla neuvěřitelně obrovskou chuť na sladké. Nebránila jsem se a cítila jsem jak přibírám a jak se zavodňuji. Když si na to vzpomenu, bylo to jako bych si tloustla před očima. Řekla jsem si, že to dál podstupovat nebudu. Už v té době jsem byla silnější a že budu ještě víc, jsem nemohla dopustit. Prášky jsem ze dne na den vysadila, i když jsem měla dobrat jedno platíčko. Během dvou týdnů jsem menstruovala dvakrát. Než jsem se dala do pořádku, nebo spíš mé tělo, trvalo to. Už ani nevím, jak dlouho. Přidám ještě jednu zkušenost. Moje kamarádka začala užívat antikoncepci ještě předtím, než měla pohlavní styk – mamka ji to prý doporučila na pleť (neměla s ní nic strašného, prostě jen pubertální zbláznění hormonů, kdy máte každé ráno jeden nový přírůstek). Hodně ji záleželo na tom, jak vypadá – pleť se ji zlepšila. Ale sama HA potom vysadila, protože kvůli ní začala přibírat. Následně měla při menstruaci obrovské bolesti a nebyla schopná normálně fungovat.