Co se vám vybaví pod pojmem menstruace? Někomu velmi nepříjemný týden, který se přetrpí a pak začne 3 týdenní užívání. Jiná z vás si může vybavit ženskou cykličnost se vším, co s sebou přináší. Některá z vás si představí pravidelný zážitek, který z žen dělá ženy. Menstruace nebyla tabuizována snad jen v pravěku – v době, kdy byla žena posvátná. Následovalo dlouhé období, které ženy včetně jejich menstruace ignorovalo a mnohdy i opovrhovalo. Prim hráli muži, kteří jsou konstantní a neodehrávají se v nich žádné výkyvy. Nicméně hormonální hladina se mužům mění také a mnohem častěji, než ženám. U muže k tomu dochází každý den – ve 4 hodiny ráno má nejvíce testosteronu, který mu během dne neustále ubývá. Ženy byly nuceny menstruaci tajit a řešit ji jen minimálně. Na mnohé její přínosy se vlivem společenských norem zapomnělo. Jsme první generací, která se k menstruaci hlásí a snaží se o ni mluvit jako o normálním tělesném jevu, kterým také je. Vraťme se na začátek a vnímejte ji (sebe) se vší přirozeností.

Jaké si to uděláte, takové to budete mít. Menstruace k ženě neodmyslitelně patří a je radno se s ní vypořádat co nejlépe. Přijměte ji jako součást sebe sama a snažte se jí maximálně využít. Předtím, než jsem se o ní chtěla dozvědět víc, by mě ani nenapadlo, kolik zajímavých informací zjistím. Poznání a přijetí menstruace je jednou z cest vlastního sebepoznání, přijetí svého těla a propojení s myslí. Je to odpověď na otázku, kdo jsme.

Ve „čtvrtém“ týdnu cyklu, menstruační fázi, byste si měla udělat čas pro sebe. Tělo se vydává z velkého množství energie, a tak je důležité mu v tom pomoci. Přílišně ho nezatěžujte. Čtvrtá fáze – vědma – je charakteristická tím, že se jedná o období samoty, uvědomění, introspekce a čerpání energie na další cyklus. Možná tomu nevěříte, ale zkuste to. Uvedu pár tipů, které při menstruaci provádět. Poté můžete sama zhodnotit, jestli se během dalších fází, cítíte lépe nebo stejně. Cykly nevznikly jen proto, že nápadně připomínají lunární fáze, nebo proto, aby se mělo o čem mluvit. V těle opravdu dochází k hormonálním změnám majícím vliv na naše chování a vnímání. Máte na výběr, buď budete změny ignorovat nebo se je budete snažit pochopit a v budoucnu si nastolíte harmonii se svým tělem. Jedná se také o jeden ze způsobů, jak eliminovat či odstranit PMS. Fáze cykličnosti jsem popsala ve svém článku Menstruační cyklus aneb 4 ženy v jedné.

Co tedy během menstruace dělat?

  1. První den nedělejte opravdu nic
  2. Zapisujte si své vize a inspirace
  3. Tvořte (pište, tančete, malujte, zpívejte)
  4. Introspekce (hledění dovnitř) informace hledejte v sobě, ne venku
  5. Zhodnoťte uplynulý měsíc
  6. Napište dopis
  7. Prociťte pohyby svého těla během menstruace
  8. Hlavně odpočívejte a relaxujte

 

V minulosti existovali pro ženy speciální stany, kam se ubírali a prožívali své dny. Muži věděli, že jejich slova vyřčená v tomto období nemohou brát vážně. V některých kulturách, i v té naší, byly takové ženy považovány za nečisté. V jiných byly obdivovány a uctívány.